Rodzina i przyjaciele

Rodzina jest miejscem, w którym kształtują się podstawowe umiejętności współżycia z innymi ludźmi, tu powstaje nasz system wartości, tu otrzymujemy miłość i wsparcie. Niestety, nie w każdej rodzinie tak jest. Zdarza się, że najbardziej cierpimy przez niesnaski rodzinne, bo nic tak nie boli, jak krzywda doznana od najbliższych.

Ale ponieważ nikt nie wymyślił nic lepszego od rodziny, musimy sobie jakoś z jej problemami poradzić.

Podobnie jest z przyjaciółmi. Najwięcej mają ich ludzie sukcesu, ale za to prawdziwych mają ci, którym przestał sprzyjać los. Człowiek jest „ zwierzęciem stadnym” i z tego powodu relacje z innymi ludźmi są dla niego bardzo ważne.

Proszona więc jestem o przeanalizowanie sytuacji w rodzinie, znalezienie źródeł konfliktu, wskazanie drogi wyjścia z kryzysu. Ludziom trudno jest czasami uświadomić sobie, czego należy unikać we wzajemnych relacjach, mają wątpliwości, czy to akurat oni powinni wyciągnąć rękę do zgody, czy druga strona doceni dobrą wolę, chcą wiedzieć, na co mogą mieć wpływ, a co muszą zaakceptować.

Niektórych niepokoi niezrozumiałe rozluźnienie rodzinnych więzi, chcą wiedzieć co jest przyczyną, martwią się czy konflikty da się załagodzić. Są też pytania o krepujące więzy, które nie wiadomo jak rozerwać, np. jak odsunąć nadopiekuńczych rodziców od decydowania o życiu dorosłych już latorośli.

Mamy często pytają o los i zdrowie swoich dzieci. Co im przyniesie przyszłość, czy ukończą szkoły, znajdą dobrych współmałżonków. Zanim w obliczu kłopotów, wydarzenia zweryfikują życzliwość naszych przyjaciół, osoby odważne wolą zawczasu zapytać wróżki czy okazywana im sympatia jest prawdziwa, czy wynika z czyjejś interesowności. Bywa, że prawdziwi przyjaciele znajdą się w konflikcie. Czy da się go przezwyciężyć, czy to już koniec przyjaźni? – takie pytania też padają podczas wizyty u wróżki. Gdy rodzą się wątpliwości, chcą wiedzieć jaki to jest człowiek, ten ich przyjaciel -dobry czy zły? Czy nie zawiedzie? Mimo wszystko miło jest mieć rodzinę i przyjaciół, i móc na nich liczyć.